1. Czym jest czip/mikroczip?
Zazwyczaj czip zbudowany jest z układu scalonego oraz anteny. Elektronika umieszczone jest w szklanej powłoce, która zapobiega przedostaniu się do wewnątrz wilgoci i uszkodzenia. Szklana kapsułka jest zupełnie obojętna dla organizmu, a każdy wszczepiony mikroczip jest sterylny. Chipy implementowane są poprzez iniekcję, która odbywa się za pomocą jedno razowego, sterylnego zestawu. Najczęściej chipowanymi zwierzętami są psy, koty i fretki, a także konie.
Na rynku dostępne jest wiele typów czipów – różnią się podzespołami, a także rozmiarem. Zasadniczo jednak wyróżnić można te większe, rozmiarem zbliżone do ziarenka kukurydzy i mniejsze mikroczipy wielkości ziarenka ryżu. Podstawowym zadaniem każdego czipa jest przechowywać indywidualny numer, który pozwala na rozpoznanie zwierzęcia, a także przypisanie do jego numeru, danych o zwierzęciu i właścicielu, które zostają zamieszczone w bazie. Niektóre czipy, mają dodatkowe komponenty, pozwalające na przykład na pomiar temperatury. Cena czipa zależna jest od rozmiaru oraz producenta. Mówiąc krótko, czip to numer identyfikacji zwierzęcia działający podobnie jak PESEL, czy dowód osobisty.
2. Czy czipowanie zwierząt jest obowiązkowe?
Zasadniczo w Polsce czipowanie wciąż nie jest obowiązkowe, choć od czasu do czasu pojawiają się głosy aby czipowanie było zabiegiem obowiązkowym, zarówno dla psów jak i kotów. Obowiązek zaczipowania zwierzęcia spoczywa na opiekunach, którzy planują podróżować ze swoimi pupilami za granicę. Każde zwierze opuszczające legalnie granice naszego kraju, musi posiadać PASZPORT, w którym umieszczony jest numer czipa/mikroczipa lub tatuażu oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie. Każdy kraj może mieć nieco inne wymagania, dlatego każdorazowo planując podróż, warto zorientować się jakie warunki należy spełnić, aby bez problemu podróżować ze swoim kotem czy psem.
Mimo braku obowiązku, warto zaczipować swojego psa, a także kota, nie zależnie od tego czy jest wychodzący, czy nie. Zaczipowanie zwierzęcia, zwiększa jego szansę odnalezienia domu, w przypadku ucieczki lub zagubienia. Rejestracja czipa i podanie numeru telefonu w bazie, często przyczyniają się do szybszego kontaktu z opiekunem, zaraz po znalezieniu błąkającego się zwierzęcia. Dzięki temu, zwierzę unika pobytu w w schronisku, gdzie trafiają odnalezione zwierzęta, których nie udało się zidentyfikować z powodu braku czipu.
3. Jakie dane zawiera czip?
W wersji podstawowej, czip zawiera jedynie numer. W niektórych wariantach, możliwe jest przypisanie większej ilości danych, lub jak pisałam wyżej, zdalny pomiar temperatury. Indywidualny numer przypisany do czipa, rejestruje się w bazie podając dane dotyczące zwierzęcia – imię, rodzaj, rasę, wiek; oraz dane opiekuna – imię i nazwisko, adres, numer telefonu. Osoba rejestrująca decyduje, które dane opiekuna będą widoczne dla osób wyszukujących numer czipa w bazie. Najlepszą opcją jest udostępnienie numeru telefonu opiekuna oraz miasta, tak aby w przypadku znalezienia błąkającego się zwierzęcia i odczytania czipa, można było jak najszybciej skontaktować się z opiekunem. Czytniki, służące do odczytu czipów dostępne są w lecznicach weterynaryjnych, schroniskach, u Straży Miejskiej, a także w większości fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych.
Zaczipowanie zwierzaka może mieć jeszcze inne walory. Możliwe jest korzystanie z produktów, które rozpoznają przypisany do zwierzęcia czip. Jednym z takich przydatnych gadżetów jest klapka otwierana na czip. Umożliwia wejście do domu naszemu futrzakowi, nie wpuszczając jednocześnie do domu obcych zwierząt. Drugi produkt, obsługujący czip, to miska elektryczna. To rozwiązanie sprawdzi się w domu z wieloma kotami, gdzie występuje problem alergii pokarmowej i konieczności podawania różnych karm. Jest to też przydatne rozwiązanie kiedy mamy koty ze zróżnicowanym apetytem, aby zapobiegać przejadaniu się, kota z apetytem na cudzą miskę.
4. Na co należy zwrócić uwagę?
Przed zaczipowaniem, zawsze należy sprawdzić czy zwierze nie zostało już w przeszłości zaczipowane.
W tym celu warto przeciągnąć czytnikiem na całej powierzchni ciała zwierzęcia. Standardowo czip umieszczany jest podskórnie w obszarze między łopatkami lub po boku szyi. Jednak zdarza się, że czip przewędruje pod skórą, w inny rejon lub z jakiejś przyczyny zostanie wprowadzony w nieprawidłowym miejscu. Przed przystąpieniem do iniekcji, zawsze warto sprawdzić aktywność czipa przy pomocy czytnika. Upewniamy się, że urządzenia działa prawidłowo, a jego numer zgadza się z kodem kreskowym dołączonym do opakowania. Po zaimplementowaniu czipa pod skórą, należy jeszcze raz sprawdzić jego obecność w miejscu iniekcji.
Bardzo ważną czynnością jest zarejestrowanie czipa w bazie. Ta czynność często jest zaniedbywana, w rezultacie czego zwierze posiada czip, do którego nie są przypisane żadne dane. W przypadku zagubienia, obecność niezarejestrowanego czipa nie pomoże w odnalezieniu domu. Niezarejestrowany czip jest, jakby go nie było. Rejestracji może dokonać osoba wykonująca zabieg – najczęściej jest to lecznica lub gmina, czasem hodowca – nie ma jednak takiego obowiązku. Odpowiedzialność wprowadzenia danych spoczywa na opiekunie. Dlatego zawsze warto upewnić się, czy po zaczipowaniu, dane zostały wprowadzone do bazy. W każdej chwili można zarejestrować czip, a także w razie potrzeby, zmienić wprowadzone dane.
5. Gdzie zarejestrować czip?
Istnieje kilka baz, prowadzących rejestracje zwierząt z obszaru Polski. Każda z nich dystrybuuje własne czipy, i za ich rejestrację nie pobiera opłat lub kwota jest niewielka. Jeśli chcemy zarejestrować w danej bazie, czip od innego producenta, wtedy wymagana jest opłata. Najpopularniejszą obecnie bazą danych w Polsce jest Safe-animal.eu i zapewne większość osób rozpocznie poszukiwania od wpisania numeru czipa znalezionego zwierzęcia właśnie tu. Inne bazy, które warto znać to Centralna Baza Danych Oznakowanych Elektronicznie oraz Identyfikacja.pl
6. Gdzie mogę zaczipować swojego zwierzaka?
Najpopularniejszymi miejscami, gdzie można dokonać czipowania, jest gabinet weterynaryjny. Od czasu do czasu, w miastach, organizowane są akcje darmowego czipowania. Dość popularne jest także czipowanie maluchów już w hodowli i wydawanie opiekunom książeczki z kodami kreskowymi.
Niezależnie od wybranego sposobu, zawsze należy sprawdzić, czy czip został zarejestrowany – a w przypadku braku numeru w bazie, uzupełnić dane samodzielnie.
Wygodną opcją jest czipowanie zwierzęcia, które odbywa się w domu. Nie ma wtedy konieczności umawiania się na wizytę i wożenia zwierzęcia do weterynarza. To dobre rozwiązanie, również ze względu na oszczędność czasu i znacznie mniejszy stres dla kota czy psa. Pamiętaj jednak, że przy czipowaniu „bez wychodzenia z domu”, obowiązują wszystkie powyższe zasady – sprawdzamy czy zwierzak nie ma już czipa, sprawdzamy sprawność czipa przed implementacją oraz jego umiejscowienie po jego wszczepieniu. Na koniec rejestrujemy w bazie!