kot w pudełku

Dlaczego koty lubią pudełka?

Bez kategorii

Przytargałeś do domu sporą paczkę, a w niej przepiękne, miękkie i wygodne legowisko. Po drodze do domu obmyślałeś, w którym miejscu najlepiej je umieścić, aby kocisko miało najwyższy komfort. Biegniesz więc prędko w wybrane miejsce i mościsz tam owo posłanie, następnie zapraszasz kota do rozgoszczenia się w jego  nowym królewskim łożu.

Z wielkim rozczarowaniem odkrywasz, że Twój kot gardzi nowym miejscem. W najlepszym wypadku chwilę je obwąchuje, następnie oddala się do swoich arcyważnych spaw. Zawiedziony, ze zwieszoną głową, idziesz posprzątać śmieci po rozpakowaniu prezentu i odkrywasz, że w porzuconym przez Ciebie przed chwilą kartonie, siedzi ON.  Ten sam kot, który wzgardził miękkością i pięknym kolorem posłanka, teraz jakby nigdy nic, wcisnął się w surową szarość kartonu i wygląda na bardzo zadowolonego. I weź tu zrozum kota!

Co ma w sobie karton, co tak przyciąga koty?

1. Widzieć, nie będąc widzianym

Koty są drapieżnikami. Osobniki wolno żyjące, często znajdują ukryte miejsca, z których mogą obserwować obszar, po którym przemieszczają się ofiary. Koty domowe po mimo ograniczonej możliwości polowania, nadal zachowały silne instynkty. Uwielbiają oglądać swoich ludzi i współlokatorów z miejsca, w którym czują się niewidzialne. Jednym z walorów pudełek, jest fakt że zapewniają doskonałe stanowisko obserwacyjne, jednocześnie ukrywając kota w środku.

Pudełka są nie tylko idealne do dyskretnej obserwacji, ale także do wyskakiwania i rzucania się na niczego niepodejrzewające ofiary. To kolejne zachowanie nawiązujące do dzikich korzeni naszych kotów domowych. Drapieżnik ukrywa się i obserwuje, czekając na właściwy moment, by wyskoczyć i z zaskoczenia dopaść swoją ofiarę. Element zaskoczenia daje kotu przewagę nad ofiarą. Pudełka to idealna kryjówka!

2. Ciekawość nowego obiektu

Kiedy w domu pojawia się nowy obiekt, kot na pewno go zbada. W zależności od charakteru osobnika, eksploracja nastąpi natychmiast lub stopniowo. Część kotów podbiegnie natychmiast, inne poczekają, aż sytuacja nieco się uspokoi i podejdą obejrzeć i obwąchać kiedy nikogo nie będzie w pobliżu. Jeśli wprowadzisz coś nowego do środowiska kota, na pewno to sprawdzi, bo nic na jego terytorium nie pozostanie niezauważone. Kartony nie są wyjątkiem; Urok nowego pustego pudła polega na tym, że jest to ekscytująca, niezbadana przestrzeń pełna nowych zapachów i możliwości!

3. Pudełka są wspaniałe do drapania

Sygnalizacja zapachowa jest dla kotów bardzo istotna. Nie wszyscy wiedzą, że koty drapiąc przedmioty w otoczeniu, pozostawiają nie tylko informacje wizualne, ale także zapachowe. W kocich łapach znajdują się gruczoły wydzielnicze, które w trakcie drapania są stymulowane do produkcji wydzieliny zawierającej kocie feromony. Im częściej kot drapie w danej lokalizacji, tym silniej ją znakuje wizualnie i zapachowo. Po częstotliwości znakowania, można rozpoznać jak istotne jest owo miejsce dla kota. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że drapanie nie jest przede wszystkim metodą pielęgnacji pazurów, a właśnie sposobem komunikacji. Pielęgnacja zdaje się być jedynie efektem ubocznym tego procederu.

Karton świetnie nadaje się do drapania, dlatego, że łatwo ulega kocim pazurom i daje widoczny efekt wizualny. Darcie papieru jest przyjemne, a zapach pozostawiony na rozdarciach jest trwały. Nie ma nic przyjemniejszego dla kota, niż kartonowa faktura pudełka pod pazurami, szelest drapania o karton i papierowe wióry po skończonym drapaniu!

4. W pudełku jest cieplej

Tektura jest doskonałym materiałem zatrzymującym ciepło. Więc kiedy kot wskakuje do środka i umości się do snu, ciepło doskonale kumuluje się na ograniczonej przestrzeni. W efekcie kartonowe pudełka są nie tylko dobrymi ale także ciepłymi kryjówkami i dlatego świetnie nadają się na kocie drzemiki.

5. Ograniczona przestrzeń zmniejsza stres

Niedawno przeprowadzono badanie na kotach, które wchodziły rafiały do holenderskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Części zwierząt zaproponowano w klatkach kryjówki z kartonowych pudełek. Koty następnie oceniano pod kątem stresu, stosując naukową skalę do oceny stresu u kotów (Kessler i Turner Cat Stress Score). Poziom stresu u kotów, które otrzymały pudła, był znacznie niższy niż u kotów bez pudeł. Stres zmniejsza odpowiedź układu odpornościowego kotów, więc niższy stres może pozytywnie wpływać na prewencję chorób zakaźnych w miejscach dużych zgromadzeń zwierząt.
Również podarowanie kotom kartonowych pudełek w domu, może zmniejszyć ich ryzyko wystąpienia negatywnych zachowań związanych ze stresem w sytuacjach, które normalnie powodują zdenerwowanie kotów, takich jak:

  • gdy po raz pierwszy przyprowadzasz nowego kota do domu
  • kiedy wprowadzasz nowe koty, psy lub ludzi do domu
  • w domu gdzie mieszka kilka kotów
  • w trakcie adaptacji  po przeprowadzce

Kartonowe pudełko dobre na wszystko:

Zarówno młode jaki dojrzałe koty eksplorują pudełka i cieszą się nimi. Kartony doskonale nadają się do podnoszenia komfortu kotów w trakcie izolacji, jako urozmaicenie terytorium.  Sprzyjają drapaniu i pozostawianiu markerów zapachowych, które informują kota o tym, że jego okolica jest bezpieczna.

Koty uwielbiają wszelkiego rodzaju zamknięte przestrzenie do leżenia takie jak walizki, zlewozmywaki, plastikowe pojemniki i szafki. Jest w nich ciepło i przytulnie. Jedynym rodzajem pojemnika, którego nie lubi większość kotów, jest transporter – chociaż na to też jest metoda 😉

A na wypadek, gdyby kiedykolwiek ktoś zastanawiał się, czy koty domowe są jedynymi kotowatymi, które uwielbiają tekturowe pudełka, poniżej film z dowodami, że rozmiar kota nie ma znaczenia:

Bibliografia:
C.M. Vinke, L. G. (2014, September 19). Will a hiding box provide stress reduction for shelter cats? Retrieved from Applied Animal Behavior Science: Official Journal of the International Society for Applied Ethology: http://www.appliedanimalbehaviour.com/article/S0168-1591(14)00236-6/abstract