Utrata masy ciała u kota

Geriatria

Utrata masy ciała jest częstym niespecyficznym objawem u starszych kotów. Masę ciała kota należy regularnie kontrolować. Można to robić każdorazowo na wizycie u weterynarza. Najlepiej sprawdza się regularna domowa kontrola wagi, na tej samej wadze. Najdokładniejszy wynik uzyskamy n wadze dziecięcej. Warto po każdym pomiarze zanotować wynik w książeczce zdrowia kota.

W przypadku kiedy nie posiadamy wagi dziecięcej, porównywalnie sprawdzi się waga elektroniczna dla ludzi. Należy zważyć się najpierw samemu, następnie z kotem na rękach. Od wagi wspólnej ( opiekuna i zwierzęcia), należy odjąć własną wagę ciała. W ten sposób uzyskamy wagę kota, zazwyczaj na wagach łazienkowych, z dokładnością do 100 g. Pomiar powinniśmy prowadzić raz w miesiącu, a w szczególnych przypadkach częściej np. raz w tygodniu, a nawet codziennie w przypadku kotów w trakcie leczenia.

Najczęściej spotykane choroby starzejących się kotów:

  • przewlekła choroba nerek
  • nadczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • nowotwory
  • nieswoiste zapalenie nerek
  • przewlekłe zapalenie trzustki

Jeśli zauważysz, że kot z czasem traci na wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić przyczynę. Nigdy nie zwlekaj z zasięgnięciem porady.

Choroby zębów mogą być jednym z powodów, dla którego kot przestaje jeść, ponieważ jest to zbyt bolesne. Utrata masy ciała, może jednak wynikać z innych przyczyn. Zmiany fizjologiczne związane z wiekiem mogą mogą ograniczać doznania smakowe i węchowe kota. Brak powonienia czasem przekłada się na zmniejszenie lub utratę apetytu u zwierzęcia. Kot w czasie jedzenia może stać się bardziej wybredny i częściej domagać się zmiany rodzaju kramy. Delikatne podgrzewanie pokarmu wpływa na podniesienie walorów zapachowych i czasem koty chętniej zjadają taki pokarm. Nie bez znaczenia pozostaje podawanie każdorazowo świeżej porcji w czystej miseczce.

Z wiekiem zmienia się metabolizm i spada zdolność do trawienia tłuszczów i białek. Sam ten fakt, może prowadzić do utraty masy ciała i zaników mięśniowych, szczególnie jeśli jednocześnie kot mniej się porusza. Ograniczona zdolność do trawienia tłuszczu lub białka ogranicza przyjmowaną ilość kalorii i prowadzi do utraty masy ciała, pomimo że apetyt kota pozostaje zachowany i w opinii właściciela jest bez zmian. W takich przypadkach, zmiana diety na wysoko energetyczną  lub częstsze podawanie małych ilości jedzenia, może pomóc w ustabilizowaniu masy ciała.

Utrata masy ciała może mieć również inne podłoże i wynikać z zaburzeń przewodu pokarmowego lub być objawem nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne są regularnie wizyty kontrolne u weterynarza w celu dopełnienia profilaktyki oraz w razie konieczności rozszerzenia diagnostyki np.  o badanie krwi, badanie kału,  badanie obrazowe USG.