Czego unikać?
Koty są bezwzględnymi mięsożercami o skomplikowanym metabolizmie. Bardzo upraszczając, można powiedzieć, że glukozę potrzebną do pracy mózgu, uzyskują w wyniku przemiany białek i tłuszczy. Węglowodany nie są niezbędne, ale mogą stanowić niewielki procent diety. Trzeba jednak wiedzieć, że ich nadmiar będzie powodował odkładanie tkanki tłuszczowej i otyłość. Niestety obecnie coraz więcej kotów boryka się z nadwaga i otyłością, a proces odchudzania jest długotrwały i wymaga sporej konsekwencji ze strony opiekunów.
Podając jedzenie, nie zaleca się stawiać obok miseczki z wodą. Koty zazwyczaj niechętnie piją bezpośrednio tuż przy jedzeniu. Z tego względu pojemnik z wodą lepiej usytuować w innej części kociego terytorium. Kształt i rozmiar, a także to czy woda ma być świeża czy odstana, jest zmienne osobniczo. Oznacza to w praktyce, że każdy opiekun musi samodzielnie poeksperymentować ze sposobami zachęcania swojego pupila do picia. A warto to robić aby uniknąć kocich chorób.
Co warto wiedzieć?
Koci układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia małych ofiar, zdobywanych często. Starając się imitować warunki naturalne, chcąc sprostać potrzebom gatunku, zaleca się aby kot jadł często, ale niewielkie porcje. Sugerowane odstępy karmienia wynoszą od 2 do 5 godzin. Wszystko zależy od możliwości i chęci właściciela. Wskazane jest podawanie nie mniej niż 5 posiłków na dobę, w małych porcjach. Dokładna objętość pojedynczej porcji zależy od tego ile wynosi całkowite, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne kota i to na ile posiłków zostanie podzielone. Dawkę dobową dobiera się indywidualnie, w oparciu o wagę, wiek i kondycję oraz o ilość aktywności jaką codziennie wykonuje zwierze.
Ile powinien jeść kot?
Najprostszą metodą ustalenia odpowiedniej ilości pokarmu, jest sprawdzenie zaleceń producenta karmy, którą wybraliśmy. Na opakowaniu zazwyczaj widnieje opis lub tabela, która określa ile gramów karmy przypada na konkretną masę ciała. Podczas odważania dobowej dawki, wskazane jest wzięcie pod uwagę dodatkowych przysmaków, które otrzymuje kot, po za karmą podstawową. Jeśli kot żywiony jest na przemiennie karmą suchą i mokrą, to podczas obliczeń należy wziąć to pod uwagę i wyliczyć łączne zapotrzebowanie. Jeśli Twój kot jest zwierzęciem chorym, otyłym lub niedożywionym, dietę należy odpowiednio zmodyfikować po konsultacji z weterynarzem.
Karma sucha vs mokra
Karma sucha jest wysoko kaloryczna, co oznacza, że w niewielkiej porcji, mieści się zaskakująco dużo kalorii. Wielu właścicieli wpada w tę pułapkę, podając suchą karmę wedle objętości, nie sprawdzając zaleceń producenta. To duży błąd, ponieważ zazwyczaj dobowa dawka przypadająca na kota, wzrokowo, wygląda bardzo skromnie. W praktyce oznacza to, że większość kotów jedzących suchą karmę, jest przekarmianych i prędzej czy później cierpią z powodu nadmiaru kilogramów.
I tu na scenę wkracza karma mokra. Kot zjadając wilgotny pokarm przyjmuje jednorazowo mniej kalorii, ale czuje większą sytość ze względu na większą objętość posiłku. Mokra karma ma jeszcze jedną, zdecydowanie najważniejszą zaletę – jej lwią część stanowi woda. Wilgotne jedzenie, jest najskuteczniejszym sposobem dostarczenia wody do kociego organizmu i stanowi ważny element zmniejszający ryzyko chorób nerek.
1. Jedzenie:
- pełnowartościowe i wysoko mięsne, dobrej jakości, z niską zawartością lub bez węglowodanów
- pokarm powinien być podawany regularnie, o stałych porach, aby posiłki były przewidywalne dla kota
- w ciągu doby, kot powinien mieć zapewnione minimum 5 posiłków
- dobową dawkę podstawowej karmy, należy zmniejszyć, jeśli kot otrzymuje przysmaki
- karma dobrze tolerowana, powinna być utrzymywana, a wszelkie nowości wprowadzane stopniowo
- zalecane jest aby posiłki były ciepłe, optymalna temperatura to ok 37-38 st C,
Karma podstawowa powinna być pełnoporcjowa, czyli dostarczać wszystkich potrzebnych składników. Inny rodzaj, to karmy typu: „filetowe”, które mogą być dodatkiem, ale nie stanowią odpowiedniej podstawy diety z powodu niepełnego składu. Wybierając karmę sprawdź oznaczenie na opakowaniu i zalecenia producenta.
Polecane karmy:
Przykładowi producenci karm, powszechnie uznawanych za karmy dobrej jakości:
Gussto, MAC’s, Feringa, Grau, Granata Pet, Catz Finefood, Catz Finefood Purr, Wild Freedom.
Podane powyżej karmy są jedynie sugestiami. Zawsze warto wczytać się w skład wybranego produktu aby upewnić się, że odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom bytowym kota.
Alternatywnymi metodami żywienia są modele BARF, Raw Paleo, Whole prey.
2. Picie:
- kot powinien mieć dostęp do świeżej wody, jednak część kotów preferuje wodę odstaną
- należy zachęcać kota do picia, poprzez dolewanie wody do pokarmu jeśli zwierze to toleruje
- warto na terenie gdzie mieszka kot, rozstawić kilka pojemników na wodę o różnych kształtach i rozmiarach, aby kot „patrolując” swoje rewiry, natykał się na wodę oraz miał możliwość wybrania ulubionych misek
- mrożenie wywaru mięsnego ( bez przypraw) w postaci kostek lodu i dodawanie ich do wody, może poprawić smakowitość i wpłynąć korzystnie na ilość wypijanej wody
- suszone żółtko dodawane do wody również, może być sposobem na zachęcenie do picia
- dobowa ilość wody, zalecana dla kota to ok 250 ml, ewolucyjnie większość wody powinien pobrać z jedzenia, dlatego sucha karma nie spełnia wymagań metabolicznych kociego organizmu
- upodobania dotyczące picia mogą zmieniać się z wiekiem, dlatego raz na jakiś czas zaleca się wprowadzić nową metodę podawania wody, nawet jeśli w przeszłości spotkała się z odmową kota
3. Akcesoria:
- fontanna na wodę – sprawdza się świetnie u części kotów; należy dbać o czystość wszystkich elementów i regularnie wymienić filtr; preferencje picia z fontanny zmieniają się z wiekiem, najchętniej w ten sposób piją koty dorosłe, młode i stare osobniki zazwyczaj wybierają inne źródła wody
- miska z czasowym podajnikiem – występuje w wersji na pokarm suchy i mokry ( wtedy posiada wkłady chłodzące); miska posiada przegródki, w których umieszcza się porcje odmierzone porcje jedzenia. O wyznaczonych przez właściciela porach, odpowiednia przegródka otwiera się i kot może zjeść wyznaczoną porcję. Jest to dobre rozwiązanie dla właścicieli pracujących po za domem, którym zależy na utrzymaniu rutynowych pór karmienia. Najlepiej jest wybrać miskę z maksymalną ilością przegródek min 4-5.
- maty spowalniające jedzenie np. LikiMat to sylikonowe lub plastikowe tacki z wypustkami, które służą do podawania mokrego pokarmu w typie pasztetu. Zadaniem kota jest wylizywanie pokarmu z pomiędzy żeberek maty. Mata wydłuża czas posiłku i jest urozmaiceniem wymuszającym większą pracę w trakcie jedzenia. Alternatywą są maty węchowe dla kotów.
- interaktywne miski, służą do skomplikowania sposobu zdobywania pokarmu, zmniejszają ogólną frustrację u kota poprzez dostarczanie mu zajęcia intelektualnego i konieczności „zdobywania” pokarmu.
- inne podajniki na jedzenie typu „kula smakula”, Pipolino i kongo dla kota, podobnie jak powyżej zapewniają kotu rozrywkę i zajmują czas w aktywny sposób i wymuszają ruch
Domowe zabawki:
Urozmaicenie kociego środowiska nie zawsze musi wiązać się ze sporymi wydatkami. Jest wiele możliwości do samodzielnego przygotowania akcesoriów i zabawek w domu, z tego co jest pod ręką. Przy niewielkim nakładzie pracy, można szybko wyczarować ciekawe zabawki na jedzenie, których głównym zadaniem jest zachęcenie kota do zapracowania na smakołyk. Zabawki pomagają regulować ilość pobieranego pokarmu. Wysiłki wkładane w zdobyciem jedzenia, pozytywnie wpływają na zmniejszenie frustracji powodowanej nudą. A zwiększona ilość ruchu ma korzystny wpływ na kondycję zwierzęcia. Polecam zajrzeć na www.foodpuzzlesforcats.com , gdzie można szukać inspiracji do tego jak samodzielnie przygotować zabawki dla kota.