Pouczające fakty o kotach

5 faktów o kotach

Ciekawostki, Pielęgnacja, Sen

Zachowanie kota może nam sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia, preferencjach oraz o relacji z domownikami. Są jednak zwyczaje, które od lat zadziwiają kocich opiekunów. Czy wiesz…

1. Dlaczego koty lubią spać na głowie właściciela?

W rzeczywistości istnieje kilka przyczyn takiego zachowania. Pierwsza jest bardzo oczywista. Koty bardzo lubią ciepło, a największymi źródłami ciepła w ludzkim organizmie są wątroba i głowa. Dlatego prawdopodobnie koty umiłowały sobie nasze głowy, bo mogą się przy nich wygrzewać. Optymista powiedziałby jednak, że to nie złośliwość, a optymalizacja. Nasze ciało traci aż 80% ciepła przez głowę, a koty sprytnie z tego korzystają.

Po drugie, koty bardzo lubią zapach właściciela, a najwięcej cząsteczek zapachowych gromadzi się w naszych ubraniach i włosach. Przyczyną, dla której koty wybierają właśnie sen przy naszych głowach jest fakt, że zapach skumulowany we włosach daje im poczucie bezpieczeństwa i działa relaksująco. Dlatego jeśli Twój pupil zasypia na Twojej poduszce, możesz być pewien, że jest to oznaka przywiązania i zaufania.

2. Ile czasu przesypia statystyczny kot?

Koty śpią średnio do 18 godzin na dobę, a zwierzęta starsze jeszcze dłużej – do 20 godzin na dobę. Większość czasu przeznaczanego na odpoczynek, spędzają w płytkim śnie, nazywanym potocznie drzemką. W tym stanie nie tracą czujności i mogą się obudzić w każdej chwili. W trakcie drzemki, kocie uszy mogą skierować się w stronę hałasu, a oczy mogą być lekko otwarte. Tak długi okres odpoczynku, związany jest prawdopodobnie z koniecznością oszczędzania energii u przodków dzisiejszych kotowatych, a więc jest to cecha uwarunkowana genetycznie.

Faza głębokiego snu zajmuje około jednej czwartej całkowitego czasu snu. W tej fazie koty zwykle śpią zwinięte w kłębek, czasami zakrywając pysk ogonem. Ta faza jest bardzo ważna dla regeneracji organizmu. Z tego względu u starszych kotów może zajmować większą część całkowitego czasu snu, nawet do 40%. Podczas głębokiego snu koty, podobnie jak ludzie, mają sny. Mogą im wtedy drżeć łapki, wąsy, a nawet mogą wydawać dźwięki.

3.Dlaczego koty reagują na kici kici?

Istnieje teoria mówiąca, że koty reagują na dźwięk o wysokiej częstotliwości, dzięki swojemu bardzo czułemu słuchowi. Ale to jeszcze nie tłumaczy dlaczego wołane „kici kici”, przybiegają nawet chętniej niż wezwane po imieniu. W rzeczywistości zagadka jest prosta do wyjaśnienia. Koty od małego przyzwyczajane są do takiego zawołania. Najczęściej takiemu nawoływaniu towarzyszy miłe wydarzenie np. pieszczoty lub coś do jedzenia. To powoduje, że koty szybko wyuczają się pozytywnej reakcji na nasze „kicianie”.

W innych krajach, koty wołane są dość podobnie, czyli krótkimi syczącymi lub szeleszczącymi słowami. Wiele Państw wypracowało unikatowe dla siebie dźwięki. I tak dla przykładu w Królestwie Niderlandów (Holandia), koty przybiegają na „pus-pus”. Amerykańskie i brytyjskie mruczki wzywane są „kiri-kiri”. W samej Polsce, można spotkać się z wieloma odmianami „kiciania” np. kici-kici, ći-ći-ći-ći i kiciu-kiciu.

4. Co mówi o nastroju kota pozycja w jakiej śpi?

 Nagła zmiana pozycji snu może być sygnałem, że w środowisku kota lub w jego samopoczuciu zaszła nagła zmiana. Jeśli dotychczas kot spał rozciągnięty na łóżku, a teraz zaczął się chować lub zwijać w kłębek, nie ignoruj tego, tylko zastanów się co w ten sposób chce Ci powiedzieć. Może zwyczajnie spadła temperatura otoczenia, a może kot gorzej się czuje?

Jeśli kot zazwyczaj śpi schowany w budce, może być sygnałem świadczącym o tym, że nie czuje się do końca komfortowo na otwartej przestrzeni. Dlatego w okresie odpoczynku chroni się w budce, która zapewnia mu spokój i poczucie bezpieczeństwa. To nie musi być alarmujące, jednak na wszelki wypadek, warto przyjrzeć się otoczeniu kota i sprawdzić czy można coś poprawić, aby podnieść jego komfort i poczucie relaksu w innych częściach domu.

Jeśli zwierzę śpi w pozycji „bocheneka”, czyli podkula pod siebie przednie łapy, to najprawdopodobniej nie jest gotowy głęboko zasnąć, a jedynie położył się na drzemki. Odpoczywając jednocześnie pozostaje czujny i obserwuje otoczenie.

Koty śpiące na plecach , z odsłoniętym brzuchem są absolutnie szczęśliwe i zrelaksowane. Nie czują się zagrożone w trakcie snu, więc mogą się wywijać na wszystkie strony. Podobnie jest kiedy kot śpi na boku. Jeśli zwierzę śpi zwinięte, najprawdopodobniej kumuluje w ten sposób ciepło.

5. Dlaczego koty tak często się myją, a jednocześnie nie lubią kąpieli?

Zdrowy kot, na pielęgnację swojego futra, może poświęcić nawet 50 % czasu kiedy nie śpi. Podstawową funkcją tak częstego mycia jest usuwanie zabrudzeń i zapachów z sierści. Koty w środowisku naturalnym są jednocześnie ofiarami i drapieżnikami, dlatego bardzo ważne jest dla nich wydzielanie minimalnej ilości zapachów aby nie przyciągać zagrożenia, ale także nie odstraszać ofiar, na które polują. Dodatkowo, liżąc sierść szorstkim językiem, kot zbiera z powierzchni futra sebum, które jest produkowane przez gruczoły znajdujące się u podstawy każdego włosa. Niektóre źródła podają, że w sebum znajduje się nieaktywna forma witaminy D, która pod wpływem promieni słonecznych jest przekształcana w witaminę D3. To tłumaczyłoby dlaczego koty szczególnie lubią wygrzewać się w słońcu.

Większość kotów kilka razy dziennie starannie wylizuje całą powierzchnię ciała. Kot który nagle zaniedbuje swoją toaletę futra z całą pewnością nie czuje się dobrze. Zaniedbanie okrywy włosowej jest wyraźnym sygnałem złego stanu zdrowia. Taki kot koniecznie powinien zostać zabrany do weterynarza.

Skoro koty to takie czyścioszki, to dlaczego tak protestują podczas kąpieli? Przyczyn jest kilka. Podstawowym problemem kąpieli jest fakt, że mało który właściciel przyzwyczaja kota do niej stopniowo. Najczęściej, przymus kąpieli jest nagły i kot ląduje w wodzie bez większego zadbania o jego komfort. To generuje wiele stresu i buduje bardzo traumatyczne skojarzenia. Dlatego też każda kolejna próba wygląda co raz drastyczniej.


Aby kot dobrze znosił kąpiel, powinien przejść okres przyzwyczajania. Poniżej instruktaż nauki dostępny na kanale Traveler’s Garden – Der Garten der Reisenden

Drugim powodem, dla którego koty mogą zazwyczaj nie przepadać za kąpielą, jest fakt, że mokra sierść wydziela bardzo intensywny zapach. A jak wiemy z informacji powyżej, kot lubi „nie pachnieć” niczym. Dlatego mokre futro potraktowane dodatkowo szamponem to dla kota mieszanka zapachów ciężka do przyjęcia.

Ostatnim argumentem przeciw kąpielą jest fakt, że koty bardzo lubią uczucie ciepła. Niestety sierść, długo utrzymuje wilgoć i powoli parując cały czas ochładza powierzchnię ciała kota. Niekorzystnie wpływa to na komfort cieplny zwierzęcia i zazwyczaj do czasu całkowitego wyschnięcia, odczuwalnie obniża temperaturę ciała kota.

Zazwyczaj nie zaleca się kąpania kotów, ponieważ samodzielnie świetnie radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej higieny swojego futra. Wyjątkiem mogą być koty chore i otyłe, które w wyniku złego samopoczucia, mogą zaniedbać swoją sierść. Jednak w takim wypadku, również kąpiele nie są zalecane, ze względu na stres i wyziębienie, które mogą negatywnie wpływać na rekonwalescencje takich zwierząt.

Najlepszą formą wsparcia kota w dbaniu o jego sierść, jest szczotkowanie. Wyczesując kota przynajmniej 1-2 raz w tygodniu, pomagasz usunąć martwe włosy, które w przeciwnym razie zostają zazwyczaj połknięte przez kota podczas mycia. Martwe włosy mogą zalegać w żołądku lub jelitach, powodując formowanie się kul włosowych. Zdarza się, że koty wymiotują takimi zbitymi dredami, jednak w niektórych przypadkach, czopy sierści mogą doprowadzić do niedrożności żołądka lub jelit i wymagać interwencji chirurgicznej.