Czy Twój pies/kot może zarazić Cię COVID-19?

Bez kategorii

Świat nie mówi już o niczym innym niż szerzący się wirus SARS-CoV-2. AVMA, który powoduje chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19). W obawie o własne zdrowie, wielu właścicieli szuka informacji, czy ich zwierze jest dla nich zagrożeniem. Wszystko przez informację podaną przez Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony w Hongkongu (AFCD), który podał do do publicznej informacji, że uzyskał słabo dodatni test na wykrycie COVID-19 u psa, którego właściciel zachorował z powodu wirusa.

Czy zwierzęta są wrażliwe na COVID-19?
Test u psa po raz pierwszy został wykonany 26 lutego i  wykrył niski poziom materiału SARS-CoV-2 w próbkach z jamy nosowej i jamy ustnej. Test został powtórzony inną metodą, do której wykorzystano test łańcuchowej reakcji polimerazy transkryptazy (RT PCR). Test RT PCR jest czuły, specyficzny i nie reaguje krzyżowo z innymi koronawirusami psów i kotów. W kolejnych dniach, na przestrzeni lutego i marca  test powtórzono, nadal z wynikiem „słabo pozytywnym”, co sugeruje, że pies zetknął się z wirusem, jednak test nie rozróżnia czy w ciele zwierzęcia bytuje wirus, który jest zakaźny, czy pozostały jedynie ślady RNA po zetknięciu się z chorym właścicielem. Aby lepiej zrozumieć ten przypadek, naukowcy prowadzą dalsze badania.

Częścią tych testów jest badanie serologiczne, aby sprawdzić, czy u psa występuje odpowiedź immunologiczna na wirusa. Próbka fazy ostrej była ujemna, co wskazuje, że obecnie nie ma mierzalnych ilości przeciwciał przeciwko wirusowi we krwi psa. Nie oznacza to, że pies nie jest zarażony wirusem, ponieważ nierzadko występuje w nim wynik ujemny na wczesnym etapie infekcji. Wykrywanie mierzalnych poziomów przeciwciał może potrwać 14 dni lub dłużej. Urzędnicy z Hong Kongu poinformowali, że druga próbka fazy „rekonwalescencji” zostanie pobrana później do dalszych badań. Dodatkowo, sekwencjonowanie genów wirusa SARS-CoV-2 od psa i jego właściciela wykazało, że są bardzo podobne.

Czy to pies zaraził człowieka?
Eksperci ze School of Public Health of the University of Hong Kong oraz College of Veterinary Medicine and Life Sciences of the City University of Hong Kong uważają, że konsekwencja i trwałość wyników sugerują w tym konkretnym przypadku, że wirus mógł rozprzestrzenić się z zarażonych ludzi na psa. Badanie serologiczne jest w toku. Testy zostały przeprowadzone przez laboratoria AFCD i School of Public Health na University of Hong Kong. Ten ostatni jest akredytowanym laboratorium referencyjnym dla WHO do testowania SARS-CoV-2.

Ten pies, jest jednym z dwóch psów, podlegających kwarantannie w oddzielnych pokojach, w obiekcie w porcie Hong Kongu. Drugi pies miał negatywne wyniki testów na obecność wirusa. Oba psy są pod opieką i żaden z nich nie wykazywał żadnych oznak zachorowania na COVID-19. W innych testach IDEXX ogłosił 13 marca, że ​​w tym czasie dokonał oceny tysięcy próbek psów i kotów zatwierdzonych według  nowego systemu badań weterynaryjnych w kierunku wirusa COVID-19 i nie uzyskał pozytywnych wyników. Materiały wykorzystane do opracowanie i walidacji testu uzyskano z próbek przesłanych do laboratoriów referencyjnych IDEXX w celu przetestowania PCR. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, oraz zdanie ekspertów chorób zakaźnych, zajmujących się zdrowiem zwierząt na całym świecie,na obecną chwilę nie ma dowodów aby zwierzęta domowe mogły przenosić COVID-19 na inne zwierzęta, w tym ludzi.

Czy zwierzęta domowe mogą pomóc w rozprzestrzenianiu się COVID-19?
COVID-19 jest zwykle przenoszony przede wszystkim, gdy dochodzi do kontaktu z wydzielinami ciała zarażonej osoby, takimi jak ślina lub kropelki śluzu podczas kaszlu lub kichania. COVID-19 może być przenoszony przez dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni lub obiektu a następnie dotykanie ust, nosa lub oczu, ale wydaje się, że jest to droga wtórna.

Gładkie, nieporowate powierzchnie (np. blaty, klamki do drzwi) przenoszą wirusy lepiej niż porowate materiały (np. papierowe pieniądze, futro zwierząt domowych), ponieważ porowate, a zwłaszcza włókniste materiały pochłaniają i zatrzymują patogen (wirus). Ponieważ sierść twojego zwierzaka jest porowata, a także włóknista, jest bardzo mało prawdopodobne, abyś zachorował na COVID-19 przez głaskanie lub zabawę się ze swoim zwierzakiem. Ponieważ jednak zwierzęta mogą przenosić inne choroby na ludzi,tak zwane zoonozy, zawsze dobrze jest umyć ręce przed i po interakcji ze zwierzętami. Aby zminimalizować ryzyko, upewnij się, że zwierzę jest zadbane, regularnie myj miski z jedzeniem i wodą dla zwierząt, pierz materiały pościelowe i zabawki.

Czy istnieją specjalne środki ostrożności, które ograniczają rozprzestrzenianiu się choroby?
Jeśli jesteś chory zminimalizuj kontakt z innymi ludźmi, najlepiej wtedy unikać przebywania w jednym pomieszczeniu, korzystania ze wspólnej łazienki, zalecanie jest noszenie maski na twarzy. Często myj ręce, zwłaszcza gdy wcześniej dotykałeś twarzy. Korzystaj ze środków dezynfekcyjnych. Użyj chusteczki, jeśli chcesz kaszleć lub kichać i wyrzuć ją zaraz po skorzystaniu, następnie umyj ręce. Jeśli nie masz pod ręką chusteczek, kaszląc lub kichając rób to w zgięcie łokcia lub w rękaw.
Ze względu na dużą ostrożność AVMA zaleca stosowanie tego samego rozsądnego podejścia podczas interakcji ze swoimi zwierzętami w domu.

W przypadku COVID-19 nadal zaleca się, aby osoby chore na ograniczały kontakt ze zwierzętami do czasu uzyskania dodatkowych informacji o wirusie. Tak więc, jeśli jesteś chory, poproś innego członka gospodarstwa domowego o wychodzenie, karmienie, pielęgnację i zabawę ze swoim zwierzęciem. Jeśli masz zwierzę służbowe lub nie masz kogo poprosić o pomoc, zadbaj o noszenie maski, w trakcie czynności przy pupilu. Nie dziel się jedzeniem, nie całuj ani go nie przytulaj. Umyj ręce przed i po każdym kontakcie ze zwierzęciem domowym lub zwierzęciem służącym. Nie dziel się naczyniami, szklankami, filiżankami, ręcznikami lub pościelą z innymi ludźmi lub zwierzętami w domu.

Jak przygotować się do opieki nad zwierzęciem na wypadek choroby?
Przede wszystkim znajdź osobę, która podejmie się opieki nad Twoim zwierzęciem w przypadku Twojej choroby. Upewnij się, że masz przygotowany zestaw ratunkowy zawierający zapas jedzenia na co najmniej dwa tygodnie oraz wszystkie potrzebne leki na minimum taki okres. Tworząc zestaw ratunkowy, warto przemyśleć jakie akcesoria mogą się przydać w przypadku dwutygodniowej kwarantanny zwierzęcia w domu lub potrzeby ewakuacji. Wśród najbardziej potrzebnych produktów nie zapomnij o jedzeniu, zapasie wody, podkładach chłonnych i/lub lub zapasie żwirku do kuwety.

Jestem chory na COVID-19, a moje zwierze wymaga wizyty u weterynarza. Co zrobić?
Jeśli jesteś chory na COVID-19 lub inną chorobę zakaźną, powinieneś pozostać w domu, minimalizując kontakt z innymi ludźmi, dopóki nie wyzdrowiejesz. W związku z tym, jeśli wizyta dotyczy np. corocznego rutynowego szczepienia, planowanej operacji, należy przełożyć wizytę w czasie, do czasu wyzdrowienia, kiedy nie będziesz już stwarzał ryzyka przekazania infekcji innym osobom, które możesz spotkać podczas takiej wizyty, w tym właścicielom zwierząt domowych lub innym osobom zwierzęta i personel kliniki weterynaryjnej.

Jeśli jesteś chory na COVID-19 i uważasz, że twoje zwierzę domowe lub zwierzę służbowe jest chore, powinieneś zwrócić się telefonicznie o pomoc do lekarza weterynarii, aby ustalić, jak najlepiej zapewnić odpowiednią opiekę zwierzęciu, minimalizując ryzyko przeniesienia COVID-19 na inne osoby. W trakcie rozmowy, wraz z weterynarzem, możecie określić pilność, z jaką zwierzę wymaga specjalistycznej opieki weterynaryjnej oraz dalsze postępowanie.

Co powinienem zrobić, jeśli moje zwierzę zachoruje po kontakcie z chorym na COVID-19?
Zadzwoń do weterynarza i powiedz, dlaczego jesteś zaniepokojony chorobą zwierzęcia (np. jakie objawy kliniczne choroby widzisz). Koniecznie uprzedź w rozmowie, że zwierze mogło mieć kontakt z osobą chorą na koronowirusa. Prawdopodobnie zarówno Ty jak i Twój zwierzak, będziecie poddani kwarantannie. Kontakt bezpośredni z innymi ludźmi, w tym przypadku nie jest wskazany. Nie zabieraj
zwierzęcia do kliniki weterynaryjnej, dopóki nie skonsultujesz się ze swoim weterynarzem i wspólnie nie ustalicie dalszego postępowania.

Psy i koty z objawami ze strony układu oddechowego powinny zostać ocenione przez lekarza weterynarii pod kątem bardziej powszechnych patogenów układu oddechowego, zanim lekarz zacznie je oceniać pod kątem COVID-19. Należy pamiętać, że obecnie istnieją ograniczone dowody na to, że zwierzęta mogą zostać zarażone SARS-CoV-2. Nie ma dowodów sugerujących, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać COVID-19 na inne osoby lub inne zwierzęta domowe.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.avma.org/coronavirus
Materiał przygotowano na podstawie COVID-19:FAQs FOR PET OWNERS (Updated as of 10:00 PM March 14, 2020)