Odpowiedź wydaje się prosta, ale zachęcam aby doczytać wpis do końca i wtedy zrobić sobie szczere podsumowanie, czy wszystkie zagadnienia dotyczące transportera były nam znane.
Czym jest transporter na kota:
Transporter, czy też jak czasem słyszę transporterka (prawdopodobnie nazwa została zmodyfikowana na potrzeby toreb do przenoszenia kotów), jest pojemnikiem służącym do transportu zwierzęcia. Podstawowo chodzi o to, aby zabezpieczyć, w naszym wypadku kota w środku pojemnika i zapobiec jego ucieczce podczas przemieszczania. Drugim istotnym zadaniem transportera jest zapewnienie zwierzęciu komfortowych i bezpiecznych warunków w trakcie podróży.
Od tego jakie docelowe przeznaczenie ma transporter zależy z czego został wykonany.
Rodzaje transporterów:
- Sztywne pojemniki z drzwiczkami
- Tekstylne torby na ramię
- Plecaki z okienkiem
- Wózki spacerowe
- Transportery na kółkach
- Klatki kennelowe
Podstawowe zadania transportera:
- podróż piesza
- Podróż samochodem lub komunikacją na niewielkie odległości
- Podróż samochodem lub komunikacją na średnie odległosći
- Podróż samochodem lub komunikacją na znaczne odległości
Każdy transporter ma swoje jasne i ciemne strony, o których warto wiedzieć podczas wyborania odpowiedniego pojemnika, względem zadania jakiemu ma sprostać. Zważywszy na ceny transporterów, warto dobrze przemyśleć nasz zakup. Przy zakupie musimy wiedzieć jakie podstawowo zadanie ma spełniać transporter oraz jakich rozmiarów zwierze planujemy w nim przewozić. Jeśli mamy małego kociaka, przy zakupie należy uwzględnić jego docelowy rozmiar i wagę.
Sztywny transporter z drzwiczkami:
Ten typ transportera jest chyba najpopularniejszym rodzajem, a co za tym idzie na rynku można znaleźć ogromny wybór modeli w wielu wersjach i odmianach. Najbardziej podstawowe i uniwersalne to plastikowe pojemniki z rączką i jedną parą drzwiczek. Większość modeli zazwyczaj można otworzyć, zdejmując górną pokrywę.
Przy tym rodzaju transportera warto zatrzymać się na dłużej i dokładnie go omówić, ponieważ tu naprawdę można dobrze lub bardzo źle wybrać.
1. Kosz wiklinowy
Zacznijmy od pojemników wiklinowych z drzwiczkami z metalowej kratki. Ten rodzaj transportera jest zazwyczaj najmniej praktycznym wyborem. Wiklina jest stosunkowo lekka i wygląda bardzo estetycznie. Jednak ze względu na brak możliwości dostania się do środka inaczej niż tylko przez nieduży otwór, stanowi wspaniałą fortecę dla kota i bardzo utrudnia wyciągnięcie zwierzęcia ze środka, na przykład podczas wizyty u weterynarza. U kotów bardzo zestresowanych, które nie wychodzą samodzielnie z pojemnika w trakcie wizyty, próba wyjęcia z takiego transportera dodatkowo podbija stres i poczucie zagrożenia. U kotów agresywnych lub słabo „ badalnych” – praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek działania. Dodatkową wadą jest duża trudność w utrzymaniu należytej higieny, ponieważ materiałem budulcowym jest drewno, które chłonie wilgoć ( kał, mocz, wymioty, gile, jedzenie) i nie daje się dobrze doczyścić z powodu licznych zakamarków w splotach i porowatości samego drewna.
Podsumowanie:
Taki transporter sprawdzi się dobrze jako budka dla kota w domu lub na niedługie trasy samochodem. Jednak nie stanowi idealnego rozwiązania. Jako podstawowy transporter na wizyty do weterynarza nie jest zalecany. Jako transporter do samochodu niestety ze względu na łamliwość i możliwość powstawania ostrych części również nie jest wskazany.
2. Plastikowy transporter
Dobrym wyborem pojemnika na wizyty u weterynarza jest rozkładalnych na części, plastikowy pojemnik z rączką. Istnieją modele, które posiadją drzwiczki z przodu oraz możliwość otwierania także z góry. Najlepsze modele pozwalają na całkowity demontaż górnej pokrywy. Usunięcie górnej pokrywy, bardzo przydaje się w trakcie wizyt u weterynarza. Kot w trakcie badania klinicznego może cały czas siedzieć w dolnej części pojemnika, dzięki czemu czuje się bezpieczniej, a badanie przebiega sprawniej. Przy wyborze pojemnika bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na to w jaki sposób zachodzi proces otwierania i zamykania drzwiczek, a także jakie rozwiązanie zostało zastosowane aby umożliwić ściąganie i zakładanie pokrywy górnej. Zawiasy i zatrzaski powinny być trwałe i proste w obsłudze, a także najlepiej na stałe przymocowane do pojemnika – to istotne, bo zapobiega gubieniu elementów i znacząco wydłuża możliwy czas eksploatacji transportera. Oglądając interesujący nas model, warto sprawdzić czy sposób obsługi pojemnika jest dla nas intuicyjny i czy zadowala są jakość produktu. W sklepie stacjonarnym można przed zakupem przestudiować całość konstrukcji i śmiało rozłożyć pudełko na części pierwsze – tak jakbyśmy byli u weterynarza. Jeśli decydujemy się na zakup przez internet, po otrzymaniu zamówienia tak samo testujemy nasz nabyteki. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliowści, pamiętajmy o tym, że mamy ustawowy czas na zwrot przy zakupie na odległość. Warto poświęcić czas na odesłanie źle wybranego produktu i zakup takiego, który nas zadowoli, ponieważ to zdecydowanie wpłynie na komfort nasz i zwierzęcia, które będzie w nim transportowane. Dobrze wybrany transporter to inwestycja na lata.
Podsumowanie:
Plastikowy pojemnik jest prosty w utrzymaniu czystości. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na rodzaj i jakość elementów takich jak zawiasy i zatrzaski, rączkę i drzwiczki. Pojemnik powinien bezproblemowo umożliwiać zdjęcie górnej pokrywy lub chociaż otworzenie drzwiczek i dostęp do kota także z góry. Cechą, której nie można zazwyczaj całkowicie wyeliminować, to hałas jaki wydają otwierane i zamykane zatrzaski. Podczas korzystania z transportera plastikowego w samochodzie, najbezpieczniej jest umieścić go na podłodze w przestrzeni przeznaczonej na nogi pasażera. Nie zaleca się stawiania pojemnika na fotelach i mocowanie pasami, ze względu na możliwość połamania pojemnika podczas przeciążeń i zgniecenie kota w środku. Tak przymocowany pojemnik w trakcie kolizji drogowej może ulec łatwemu zniszczeniu zagrażając ucieczce zwierzęcia i/lub możliwość poranienia kota i pasażerów.
Transporter tekstylny
Alternatywą dla powyższych modeli, jest transportery tekstylne w postaci torby lub plecaka. Dzięki odpowiednim paskom, umożliwiają przenoszenie kota zawieszonego w pojemniku, na ramieniu lub plecach opiekuna. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się jeśli zazwyczaj przemieszczamy się ze zwierzęciem środkami transportu publicznego i potrzebujemy wolnych rąk. Zazwyczaj gabaryty takich toreb lub plecaków są minimalistyczne, dlatego jako transporterki sprawdzają się dla maluchów, zwierząt o niedużych rozmiarach, a także na krótką podróż. Torby i plecaki tekstylne są potencjalnie najbezpieczniejszym wyborem jeśli planujemy podróż samochodem, ponieważ w przypadku przeciążeń nie ulegają zniszczeniu, a jedynie spłaszczają się, następnie wracają do pierwotnego kształtu, co minimalizuje ryzyko ucieczki lub poranienia kota w trakcie wypadku.
Podsumowanie:
Możliwość utrzymania higieny zależy od modelu, niektóre można prać częściowo lub w całości. Dużą zaletą dla opiekuna są nieduże rozmiary i wygoda przenoszenia zwierzęcia. Jednocześnie niewielki rozmiar może stanowić wadę, ponieważ przestrzeń w środku jest ograniczona, a ściany pojemnika w trakcie poruszania mogą ulegać odkształcaniu i powodować dyskomfortowe zgniatanie kota w środku. Zabudowane ściany ograniczają widoczność i cyrkulację powietrza (zaleta w zimie, wada w lecie).
Wózki spacerowe i transportery na kółkach
Duży kaliber transporterów to wózki spacerowe i „kufry” na kołach. Ich gabaryty są imponujące zarówno z zewnątrz jak i we wnątrz. Są wygodnym rozwiązaniem jeśli lubimy zabierać naszego mruczka na spacery lub możemy pozwolić sobie na piesze dotarcie do weterynarza. Przy dobrze dobranym rozmiarze można przewieźć kufer samochodem, a wózek komunikacja miejską. Oba rozwiązania wymagają jednak nieco gimnastyki przy podnoszeniu i przekładaniu podczas załadunku do środka komunikacji.
Podsumowanie:
Możliwość zachowania higieny jest podobna jak przypadku plecaków i toreb, to znaczy niektóre elementy „kufrów” i wózków można prać w pralce. Stanowią ciekawe rozwiązanie i alternatywę dla tradycyjnych pojemników. Warto zwrócić uwagę na rodzaj kółek, tak aby zapewnić możliwie najcichszą jazdję. Dużym atutem bywa także amortyzacja i możliwość blokowania kół. Zaletą jest z pewnością fakt, że transport nie maga od nas dźwigania, bo kot sobie wygodnie jedzie. Wadą mogą być rozmiary i waga kiedy wystąpi potrzeba podniesienia pojemnika o własnych siłach oraz cena produktu.
Klatka kennelowa
Klatka kennelowa to metalowa zabudowana klatka z płaską podłogą. Jej podstawowym zadaniem jest wyznaczyć przestrzeń z jakiej może korzystać kot. Jest wykorzystywana nie tylko w transporcie, ale także podczas izolacji lub rekonwalescencji zwierzęcia. W naszym przypadku sprawdzi się jeśli planujemy dłuższą podróż samochodem. Klatka pozwala umieścić kota w zamknięciu raziem z wyposażeniem, tak aby w trakcie jazdy mógł wygodnie spać, wstać, przeciągnąć się, a także skorzystać z kuwety, bez konieczności robienia przystanków w trakcie jazdy. W środku można także zawiesić zawiesić miseczki z wodą i jedzeniem, na dedykowanych uchwytach.
Podsumowanie:
Poziom higieny jest stosunkowo prosty do utrzymania, wymaga jedynie zachowania czystości prętów konstrukcji. Decydując się na transport kota w klatce, warto dokładnie wymierzyć rozmiar, tak aby pojemnik zmieścił się w bagażniku lub na złożonych siedzeniach. Ważne jest aby miejsce umieszczenia klatki było stabilne i uniemożliwiało przemieszczanie się konstrukcji. Rozmiar klatki musi pomieścić legowisko i kuwetę dla kota. Klatka daje swobodę ruchów zwierzęciu i ogranicza ilość niezbędnych postojów w trakcie jazdy samochodem.
Klatka kennelowa